Sprawdzone środki w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są dużym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, bo jedynie w ten sposób można mieć szansę zabezpieczyć potencjał zbioru. Zastosowanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - wskazane działania ochronne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków bardziej skuteczne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, jakie należałoby wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie, jęczmień choroba

• kontrola obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w zasadzie ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu mogą sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicydy zbożowe. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej wytrzymałości bądź też tolerancji na nadrzędne szkodniki oraz schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zmniejszyć ryzyko istotnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma ochrony.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża